Júniusban is nőtt a külföldi és csökkent a belföldi kereslet

A Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb adatai szerint január-júniusban időszakban kismértékű növekedés volt a vendégszámban a külföldi vendégeknek köszönhetően. A belföldi forgalom visszaesése miatt mégis összességében 0,5%-kal csökkent a kereskedelmi szálláshelyeken eltöltött vendégéjszakák száma.

A szállodákban kedvezőbben alakult a vendégforgalom (4,1%-os volt az élénkülés), melyben a négycsillagos házak szerepe volt meghatározó. Összességében a kereskedelmi szálláshelyeken az összes árbevétel 5,5%-kal nőtt.

A külföldi vendégek 1069 ezer vendégéjszakát töltöttek el a kereskedelmi szálláshelyeken, számuk 3,2, az éjszakáké pedig 1,9%-kal nőtt 2011 júniusához viszonyítva. A vendégéjszakákban mért vendégforgalom 51%-a, a szállásdíjbevétel kétharmada származott a külföldiektől. A legjelentősebb küldő országokból: Románia, Ausztria, Németország, továbbá az Amerikai Egyesült Államokból érkező vendégek éjszakáinak száma csökkent, miközben az Egyesült Királyságból, Csehországból, Oroszországból és Olaszországból hazánkba látogató vendégek eltöltött éjszakáinak száma nőtt. A külföldivendég-forgalom jelentős részét fogadó szállodákon belül a négycsillagos egységekben növekedést, a több kategóriában stagnálást, illetve csökkenést regisztráltak. A külföldi vendégek száma a turisztikai régiók többségében csökkent.

Júniusban a belföldi vendégek 1026 ezer vendégéjszakát töltöttek a kereskedelmi szálláshelyeken, ez a teljes vendégforgalom 49%-a. Számuk 1,6, az éjszakáké 3,0%-kal csökkent az egy évvel ezelőttihez képest. A vendégforgalom visszaesése kilenc turisztikai régióból hetet érintett. A belföldivendég-forgalom több mint felét fogadó szállodákban a vendégéjszakák száma 1,8%-kal javult.

A szállodák szobakihasználtsága átlagosan 49,8%-os volt, ezen belül az ötcsillagosok 72,5, a négycsillagosok 58,3%-os foglaltságot értek el.

A megfigyelt időszakban a kiadott szállodai szobák bruttó átlagára 5,0%-kal (15 025 forint), az egy kiadható szállodai szobára jutó árbevétel (bruttó REVPAR) 7,0%-kal (7478 forint) emelkedett 2011 azonos időszakához viszonyítva. Budapesten a vendégforgalom jelentős részét fogadó három–öt csillagos kategóriákban a szobák átlagára júniusban 10 000 és 38 200, az egy kiadható szobára jutó árbevétel 5200 és 30 300 forint között alakult, ami 34–130, illetve 18–103 eurónak felelt meg. Nemzetközi összehasonlításban még mindig nagyon alacsonyak a szállodai szobaárak.

A kereskedelmi szálláshelyek összes árbevétele folyó áron 5,5%-kal emelkedett a vizsgált időszakban. A szálláshelyek 25,2 milliárd forint bruttó árbevételt értek el, ezen belül a szállásdíj-bevétel 14,4 milliárd forint volt. A szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás fogyasztóiár-indexe júniusban 4,9% volt. A forint/euró árfolyam 294 forint volt júniusban, 27 forinttal (10%-kal) gyengébb, mint egy évvel korábban.

A működő kereskedelmi szálláshelyek közül a vizsgált időszakban még 2222 egység fogadott el fizetőeszközként üdülési csekket és 1774 egység Széchenyi Pihenőkártyát, a belföldi vendégek 857 millió forint értékben fizettek ezen fizetőeszközökkel a szálláshely- és kapcsolódó szolgáltatásokért, melyből az üdülési csekkek aránya 24% volt.

Budapesten a vendégforgalom összességében 5,8%-kal emelkedett a külföldivendég-forgalom dinamikus növekedésének eredményeképpen, miközben a belföldivendég-éjszakák száma mindösszesen 0,7%-kal nőtt. A Balatoni üdülőkörzetben mind a külföldi-, mind a belföldivendég-éjszakák száma visszaesett, összességében 3,6%-kal.

A szálláshely-szolgáltatást nyújtó – több, különböző ágazatban működő – vállalkozások a szálláshelyeken júniusban közvetlenül mintegy 31 ezer főt foglalkoztattak, ez 2,5%-kal kevesebb, mint 2011 azonos időszakában. A részmunkaidős foglalkoztatás aránya a szállodákban kategóriánként változó, kölcsönzött munkaerőt lényegében csak a négy-, illetve az ötcsillagos egységek foglalkoztattak, minimális arányban.

A szálláshelyek körében jelentős volt a fluktuáció, a kapacitásukra egyszerre volt jellemző, hogy a gazdasági környezet változására a szállodák, a panziók, a kempingek stb. egy része beszüntette működését, míg mások bővítették a kínálatot. Ennek eredőjeként 2012. június 30-án a hazánkban működő kereskedelmi szálláshelyek száma 3073 volt, ezen belül 983 szálloda 57 ezer szobával, 1076 panzió 12 ezer szobával működött. A szállodákban, júniusban 948 szobával több állt rendelkezésre, mint az előző év azonos időszakában. Budapesten a vizsgált időszakban 179 szálloda működött, ezek kapacitása 263 szobával volt több, mint 2011-ben. Az egyéb szálláshelyek (üdülőház, kemping és közösségi szálláshelyek) száma országosan 1014 volt.

A teljes jelentés letölthető ITT.

Forrás: Turizmus Panoráma Bulletin

További hírek

Turizmus: Az egyik legjobb év volt 2024
2025. Január 3.
Riport Klemm Balázzsal, a Hotel & More Group vezérigazgatójával és Szijártó Csabával, a siófoki Residence Hotel Balaton igazgatójával TV2 Tények este műsorában
Kirobbanó formában volt a turizmus 2024-ben
2025. Január 3.
Beszélgetés Klemm Balázzsal, a Hotel & More Group vezérigazgatójával a TV2 reggeli műsorában, a Mokkában
A Hotel & More is segített: szabadon alkothattak a fiatal tehetségek
2024. December 23.
Klemm Balázs, a Hotel & More Group vezérigazgatója nyilatkozott Az Utazó Magazinnak az Alkoss Szabadon együttműködésről
Nagy roham várható: Megteltek a szállodák az ünnepek alatt
2024. December 16.
Beszélgetés Klemm Balázzsal, a Hotel & More Group vezérigazgatójával a TV2 reggeli műsorában, a Mokkában
Klemm Balázs a Climate Action Zöld Nagykövetei között
2024. Október 29.
Újabb mérföldkő, Klemm Balázs csatlakozott a Climate Action nagyköveti csapatához
Minden hír